Manufacturer No:59060-1-T-03-A
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59060-1-T-03-A Proximity Sensors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 9 mm |
| Mounting Style: | Cable |
| Output Configuration: | SPST-NO |
| Barrel Size: | M8 |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Stainless steel M8 threaded barrel |
| Length: | 36 mm |
| Maximum Frequency: | 2 kHz |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 500 mA |
| Operating Supply Voltage: | 140 VAC 200 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59060 |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 250 V |
| Tradename: | Hamlin |
| Unit Weight: | 0.864133 oz |
HOT
VCNL3020-GS08
Brand:Vishay Semiconductors

E2A-S08KS02-WP-C12M
Brand:Omron Automation and Safety

Si1151-AB00-GM
Brand:Silicon Labs

E2E-C03N02-CJ-B103M
Brand:Omron Automation and Safety
CUSA-TR07-008-500-TH67
Brand:CUI Devices

Si1151-AB09-GMR
Brand:Silicon Labs

SEN0311
Brand:DFRobot

PL-001L-N
Brand:KEMET

E2E-S05N03-WC-B1 2M
Brand:Omron Automation and Safety

VCNL36825T
Brand:Vishay Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






