Manufacturer No:59040-4-S-02-A
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors NC 15-20AT Tinned Leads
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 21 mm |
| Mounting Style: | Wire |
| Output Configuration: | SPST-NC |
| Barrel Size: | 9.5 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Press-fit firecracker reed sensor |
| Length: | 31 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Operating Supply Voltage: | 120 VAC 175 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59040 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 200 V |
| Tradename: | Hamlin |
| Unit Weight: | 0.301726 oz |
HOT
SI1153-AB9X-GM
Brand:Silicon Labs

E2E-C03N02-CJ-B103M
Brand:Omron Automation and Safety

E2E-X2D1-N 5M
Brand:Omron Automation and Safety

VCNL3020-GS08
Brand:Vishay Semiconductors

59135-020
Brand:Littelfuse

59105-1-T-00-0
Brand:Littelfuse

ICF12L45F04M1IO
Brand:Carlo Gavazzi

E2E-C06N04-WC-C1 2M
Brand:Omron Automation and Safety

120253-0143
Brand:Molex / Contrinex

59140-1-S-05-A
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






