Manufacturer No:59085-040
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors PROX SEN VANE SPST-NC W/WIRE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 1.4 mm |
| Mounting Style: | Screw |
| Output Configuration: | SPST-NC |
| Barrel Size: | 25.4 mm x 19.05 mm x 6.35 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Vane sensor |
| Height: | 6.35 mm |
| Length: | 25.4 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Operating Supply Voltage: | 120 VAC 175 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59085 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | Hamlin |
| Width: | 19.05 mm |
| Unit Weight: | 0.274414 oz |
HOT
SS-430L-W
Brand:KEMET

VL53L5CXV0GC/1
Brand:STMicroelectronics

VCNL3020-GS08
Brand:Vishay Semiconductors
B5W-LB1114-1
Brand:Omron Electronics

SI1153-AB9X-GMR
Brand:Silicon Labs

E2EW-X12C318 2M
Brand:Omron Automation and Safety

E2E-X18MC1L30 2M
Brand:Omron Automation and Safety

59105-1-T-00-0
Brand:Littelfuse

E2K-L26MC1
Brand:Omron Automation and Safety
59155-1-S-02-A
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






