Manufacturer No:59140-4-S-02-F
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59140-4-S-02-F SENS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 11.6 mm |
| Mounting Style: | Screw |
| Output Configuration: | SPST-NC |
| Barrel Size: | 23 mm x 14 mm x 6 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Mini flange mount sensor |
| Height: | 6 mm |
| Length: | 23 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Operating Supply Voltage: | 120 VAC 175 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59140 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | Hamlin |
| Width: | 14 mm |
| Unit Weight: | 0.226424 oz |
HOT
2702973
Brand:Phoenix Contact

Si1152-AB00-GM
Brand:Silicon Labs

59140-1-S-05-A
Brand:Littelfuse

VL53L4CDV0DH/1
Brand:STMicroelectronics

VCNL4030X01-GS08
Brand:Vishay Semiconductors

E2B-S08KN04-WP-C1 2M
Brand:Omron Automation and Safety

2702975
Brand:Phoenix Contact

E2E-C03N02-CJ-B103M
Brand:Omron Automation and Safety

E4C-DS30
Brand:Omron Automation and Safety

SX9320ICSTRT
Brand:Semtech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






