Manufacturer No:DCNEV250-M
Manufacturer:Littelfuse
Type:Automotive Relays
Description:Automotive Relays 250A 900V 24V COIL SPST BM
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Automotive Relays |
| RoHS: | Details |
| Coil Voltage: | 24 V |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Current Rating: | 250 A |
| Coil Current: | 3.8 A |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy (Cu) |
| Series: | DCNEV250 |
| Length: | 80.7 mm |
| Width: | 68.5 mm |
| Height: | 72.6 mm |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Littelfuse |
| Contact Rating: | 900 V |
| Contact Termination: | Screw |
| IP Rating: | IP67 |
| Product Type: | Automotive Relays |
| other: | 20 |
| Subcategory: | Relays |
HOT
DCNLEV50-CS
Brand:Littelfuse

5-1462037-4
Brand:TE Connectivity / P&B

G9KB-1A DC12
Brand:Omron Electronics

1263628
Brand:Phoenix Contact

B88269X6300C011
Brand:EPCOS / TDK

Z63000Z2910Z001Z78
Brand:TDK

AQY225R3V1Y
Brand:Panasonic Industrial Devices

RGC1A60CM42GEN
Brand:Carlo Gavazzi

RM1D060D100
Brand:Carlo Gavazzi

DCNLEV50-CASN
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






