Manufacturer No:ECP250BHAADA
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Electromechanical Contactors
Description:Electromechanical Contactors ECP250BHAADA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Electromechanical Contactors |
| RoHS: | Details |
| Relay Contact Form: | 1 Form X (SPST-NO-DM) |
| Coil Voltage: | 12 VDC |
| Contact Current Rating: | 500 A |
| Switching Voltage: | 1.5 kVDC |
| Series: | ECP350B |
| Brand: | TE Connectivity |
| Coil Termination: | Wire Leads |
| Contact Form: | SPST (1 Form X) |
| Contact Termination: | Screw |
| Height: | 108 mm |
| Length: | 104 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Number of Poles: | 1 Pole |
| Packaging: | Bulk |
| Product: | General Purpose Contactors |
| Product Type: | Electromechanical Contactors |
| other: | 9 |
| Subcategory: | Contactors |
| Type: | Hermatically Sealed High-Voltage DC Contactor |
| Width: | 70 mm |
| Part # Aliases: | 1-2071568-1 |
HOT
G3VM-401AY2
Brand:Omron Electronics

B88269X6300C011
Brand:EPCOS / TDK

G5PZ-1A4-E DC24
Brand:Omron Electronics

G9KA-1A-E DC12
Brand:Omron Electronics

G5PZ-1A-X DC12
Brand:Omron Electronics

AHER4191
Brand:Panasonic Industrial Devices
ECP350BHBADA
Brand:TE Connectivity

G7L-2A-X-SI DC12
Brand:Omron Electronics

LH1510AABTR
Brand:Vishay Semiconductors
G2RV-ST700 DC12
Brand:Omron Automation and Safety
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






