Manufacturer No:RGC1A60CM42GEN
Manufacturer:Carlo Gavazzi
Type:Solid State Contactors
Description:Solid State Contactors 1P-SSC-ZC 600V 43A 1200VP-E-CLP COMM
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Carlo Gavazzi |
| Product Category: | Solid State Contactors |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| Load Current Rating: | 50 A |
| Load Voltage Rating: | 42 VAC to 660 VAC |
| Control Voltage Range: | 4 VDC to 32 VDC |
| Input Current: | 14 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Series: | RGC1A |
| Brand: | Carlo Gavazzi |
| Input to Output Isolation Method: | 4000 Vrms |
| IP Rating: | IP20 |
| Output Type: | SCR |
| Product: | Solid State Relays |
| Product Type: | Solid State Contactors |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Contactors |
| Termination Style: | Push-In |
| Type: | SSR |
HOTG2RV-ST700-AP AC/DC24
Brand:Omron Automation and Safety
G2RV-ST500 AC100
Brand:Omron Automation and Safety

G3VM-401DY2
Brand:Omron Electronics

G3VM-601DY2(TR05)
Brand:Omron Electronics

2576140000
Brand:Weidmuller

2071567-2
Brand:TE Connectivity
IMB03ITS
Brand:TE Connectivity / Axicom

29-311-11
Brand:TE Connectivity / Kissling

1-1462051-2
Brand:TE Connectivity / P&B

G7EB-1AP1-E DC12
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






