Manufacturer No:59020-1-S-02-A
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59020-1-S-02-A SENSOR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 6 mm |
| Mounting Style: | Wire |
| Output Configuration: | SPST-NO |
| Barrel Size: | 5.1 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Firecracker reed sensor |
| Length: | 15.24 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Operating Supply Voltage: | 170 V |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59020 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 175 V |
| Tradename: | Hamlin |
| Unit Weight: | 0.106620 oz |
HOT
SI1153-AB00-GMR
Brand:Silicon Labs

VCNL36826S
Brand:Vishay Semiconductors

E2E-S05N03-WC-B1 2M
Brand:Omron Automation and Safety

E2C-ED02-F
Brand:Omron Automation and Safety

MTCH101-I/OT
Brand:Microchip Technology

VCNL36825T
Brand:Vishay Semiconductors

VL53L3CXV0DH/1
Brand:STMicroelectronics

E2E-X18MC1L30 2M
Brand:Omron Automation and Safety

E2K-L26MC1
Brand:Omron Automation and Safety

120253-0143
Brand:Molex / Contrinex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






