Manufacturer No:59085-4-T-02-F
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59085-4-T-02-F SENS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 1.4 mm |
| Mounting Style: | Screw |
| Output Configuration: | SPST-NC |
| Barrel Size: | 25.4 mm x 19.05 mm x 6.35 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Vane sensor |
| Height: | 6.35 mm |
| Length: | 25.4 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 500 mA |
| Operating Supply Voltage: | 140 VAC 200 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59085 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | Hamlin |
| Width: | 19.05 mm |
| Part # Aliases: | 59085-040 |
| Unit Weight: | 0.290411 oz |
HOT
SS-430
Brand:KEMET

E2E-S05N03-WC-B1 2M
Brand:Omron Automation and Safety

59150-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

E2K-L13MC1
Brand:Omron Automation and Safety

E2E-X2D1-N 5M
Brand:Omron Automation and Safety

E2EW-X12B1T18-M1
Brand:Omron Automation and Safety
59155-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

59105-1-T-00-0
Brand:Littelfuse

59010-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

59145-511
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






