Manufacturer No:59060-1-T-02-A
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59060-1-T-02-A SENS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 9 mm |
| Mounting Style: | Cable |
| Output Configuration: | SPST-NO |
| Barrel Size: | M8 |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Stainless steel M8 threaded barrel |
| Length: | 36 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 500 mA |
| Operating Supply Voltage: | 140 VAC 200 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59060 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 250 V |
| Tradename: | Hamlin |
| Part # Aliases: | 59060-010 |
| Unit Weight: | 0.793545 oz |
HOT
RBS301-DWS-US
Brand:MultiTech

59025-1-S-05-A
Brand:Littelfuse

59140-4-S-02-F
Brand:Littelfuse

59020-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

E2A-S12KS04-WP-B12M
Brand:Omron Automation and Safety

VCNL36826S
Brand:Vishay Semiconductors

LGRTB3CA01-000
Brand:Honeywell

59145-010
Brand:Littelfuse

E2K-L13MC1
Brand:Omron Automation and Safety

LDC3114QPWR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






