Manufacturer No:DS9490R#
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Interface Modules
Description:Interface Modules USB to 1-Wire/iButton Adapter
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Interface Modules |
| RoHS: | Details |
| Series: | DS9490 |
| Product: | Adapters |
| Type: | USB to 1-Wire |
| Number of Channels / Ports: | 2 Port |
| Maximum Data Rate: | 12 Mb/s |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Dimensions: | 42.65 mm x 20.42 mm x 21.54 mm |
| Interface Type: | RJ-11 USB |
| Operating Supply Current: | 25 mA |
| Product Type: | Interface Modules |
| other: | 24 |
| Subcategory: | Embedded Solutions |
| Supply Voltage - Max: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 5 V |
| Part # Aliases: | DS9490 90-9490R#000 |
| Unit Weight: | 1.132118 oz |
HOT
103990383
Brand:Seeed Studio

BB-9PFLST
Brand:Advantech

PCA-6114P12-0B3E
Brand:Advantech

BB-485SD9R
Brand:Advantech

BB-UHR401
Brand:Advantech
PCIe-PXIe-8638/2M
Brand:ADLINK Technology

Ag2120S
Brand:Silvertel

USB-RS485-PCBA
Brand:FTDI

ES-R-2101C-M
Brand:Connective Peripherals

BB-4WSD9TB
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






