Manufacturer No:G7EB-1AP1-E DC24
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays 120A 800VAC High Power PCB Relay 24V Special Terminal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | 1 Pole |
| Coil Voltage: | 24 V |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Termination: | Solder Lug |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Switching Voltage: | 800 VAC 60 VDC |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Resistance: | 206 Ohms |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Series: | G7EB-E |
| Length: | 50.5 mm |
| Width: | 37 mm |
| Height: | 40.5 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Maximum Switching Current: | 100 A |
| Power Consumption: | 2.8 W |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 60 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G7EB1AP1EDC24BYOMZ |
HOTG2RV-ST500 AC100
Brand:Omron Automation and Safety

G3VM-401DY2(TR05)
Brand:Omron Electronics

DCNLEV100-CAN
Brand:Littelfuse

ECK150HAAPA
Brand:TE Connectivity

TLP3475SRHA(TP,E
Brand:Toshiba

G3VM-401DY2
Brand:Omron Electronics
G2RV-ST500 AC/DC24
Brand:Omron Automation and Safety

G3VM-401AY2
Brand:Omron Electronics

0 332 209 206
Brand:TE Connectivity

AQY221N5V1Y
Brand:Panasonic Industrial Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






