Manufacturer No:IMB06IGR
Manufacturer:TE Connectivity
Type:PCB Relays
Description:Low Signal Relays - PCB IMB06IGR =IM Relay 140 mW 12V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Low Signal Relays - PCB |
| RoHS: | Details |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product: | Low Signal Relays |
| Coil Voltage: | 12 V |
| Relay Contact Form: | 1 Form A |
| Contact Current Rating: | 2 A |
| Maximum Switching Current: | 2 A |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Power Consumption: | 140 mW |
| Contact Termination: | Solder Pin |
| Isolation: | 37 dB |
| Insertion Loss: | 0.33 dB |
| Brand: | TE Connectivity / Axicom |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | PCB Relays |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | 2-1462041-6 |
HOT
G5PZ-1A4-E DC24
Brand:Omron Electronics

DCNLEV100-BN
Brand:Littelfuse

G7L-2A-X-SI DC12
Brand:Omron Electronics

V23076A1001C133
Brand:TE Connectivity / AMP

5-1462037-4
Brand:TE Connectivity / P&B

Z63000Z2910Z01Z48
Brand:EPCOS / TDK

G9KA-1A-E DC24
Brand:Omron Electronics

G7L-2A-X-SI DC24
Brand:Omron Electronics

29-321-12
Brand:TE Connectivity / Kissling
ECP250BHAADA
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






