Manufacturer No:RM1D060D100
Manufacturer:Carlo Gavazzi
Type:SSR - Solid State Relays
Description:Solid State Relays - Industrial Mount SSR RM DC 60V 100A DC IP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Carlo Gavazzi |
| Product Category: | Solid State Relays - Industrial Mount |
| RoHS: | Details |
| Product: | Single Phase Relays |
| Type: | SSR |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Load Current Rating: | 100 A |
| Load Voltage Rating: | 60 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Output Type: | MOSFET |
| Control Voltage Range: | 4 VDC to 32 VDC |
| Input Current: | 16 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| IP Rating: | IP20 |
| Series: | RM1D |
| Length: | 58.2 mm |
| Width: | 44.8 mm |
| Height: | 29.5 mm |
| Brand: | Carlo Gavazzi |
| Product Type: | SSR - Solid State Relays |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Relays |
| Termination Style: | Solder Pin |
HOT
V23076A1001C133
Brand:TE Connectivity / AMP

1-1414687-0
Brand:TE Connectivity

G9KB-1A DC12
Brand:Omron Electronics

G9KA-1A-E DC24
Brand:Omron Electronics

TLP3317(TP15,F
Brand:Toshiba

G3VM-601DY2
Brand:Omron Electronics
G2RV-ST700-AP AC/DC24
Brand:Omron Automation and Safety
IMB06ITS
Brand:TE Connectivity / Axicom

29-011-12
Brand:TE Connectivity / Kissling
G2RV-ST700 AC230
Brand:Omron Automation and Safety
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






