Manufacturer No:BM57B0.6-10DS/2-0.3V(51)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors Rcpt.3mm .6mm Height 1.9mm WidthLow-Profile Hybrid
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 10 Position |
| Pitch: | 0.3 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Stack Height: | 0.6 mm |
| Current Rating: | 5 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | BM57 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Hirose Connector |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 20000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Part # Aliases: | CL673-0069-0-51 |
HOT
ASP-222919-01
Brand:Samtec

BM29B-6DP/2-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

ST4-50-1.00-L-D-P-TR
Brand:Samtec

SEAM8-30-S02.0-S-06-3
Brand:Samtec

10162688-207206CLF
Brand:Amphenol FCI

NVAM-DP-03-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

10164228-0501A1RLF
Brand:Amphenol FCI

BM56G-10DP-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

10147523-144-1HLF
Brand:Amphenol FCI

2357787-3
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






