Manufacturer No:52991-0308
Manufacturer:Molex
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 30 Ckt Vert. Recept 0.5mm SMT Dual-Row
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 30 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 3 mm 4 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | 52991 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | SlimStack |
| Part # Aliases: | 52991-0308-C 0529910308 |
| Unit Weight: | 0.004497 oz |
HOT
BM29B-6DP/2-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

QTH-090-04-L-D-A
Brand:Samtec

103P006BB100
Brand:Amphenol Aorora

84513-101LF
Brand:Amphenol FCI

10162581-3134121LF
Brand:Amphenol FCI

1043683
Brand:Phoenix Contact

SEAM8-50-S02.0-S-10-3
Brand:Samtec

ST4-30-1.00-L-D-P-TR
Brand:Samtec

B3291B7L1112A0E100
Brand:Amphenol Aorora

SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






