Manufacturer No:5179031-2
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 60P 8mm PLUG STAK HIGHT 8 12 16mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 100 VAC |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Series: | 1 mm Free Height |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | TE Connectivity |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 16 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.031993 oz |
HOT
53625-0274
Brand:Molex

10162582-1134109LF
Brand:Amphenol FCI

ADM6-30-01.5-S-4-2-A-TR
Brand:Samtec

171090-8402
Brand:Molex

505413-6010
Brand:Molex

SEAF8-30-05.0-L-06-3
Brand:Samtec

10147523-144-1HLF
Brand:Amphenol FCI

NVAM-DP-03-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

BM56G-10DS-0.35V(53)
Brand:Hirose Connector

SEAM8-40-S05.0-S-10-3
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






