Manufacturer No:QSH-030-01-F-D-A-K-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.50 mm Q Strip High-Speed Ground Plane Socket Strip
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 5 mm |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 175 VAC |
| Maximum Data Rate: | 25 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | QSH |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Application: | Power Signal |
| Brand: | Samtec |
| Data Rate: | 25 Gbps |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 525 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | Q Strip |
| Unit Weight: | 0.012212 oz |
HOT
QMS-052-06.75-L-D-A
Brand:Samtec

10162582-1134115LF
Brand:Amphenol FCI

BM57B0.6-10DS/2-0.3V(51)
Brand:Hirose Connector

B3241B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

B3291B7L1112A0E100
Brand:Amphenol Aorora

5177983-2
Brand:TE Connectivity / AMP

5179030-4
Brand:TE Connectivity / AMP

10162581-3134151LF
Brand:Amphenol FCI

15210502601000
Brand:HARTING
10164940-1481002LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






