Manufacturer No:MW-08-03-G-D-195-065-A
Manufacturer:Samtec
Type:
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 16 Position |
| Pitch: | 1 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 4.953 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Brand: | Samtec |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Post Length: | 1.66 mm |
HOT
10160920-1240100LF
Brand:Amphenol FCI
10159578-C231000LF
Brand:Amphenol FCI

ADM6-30-01.5-S-4-2-A-TR
Brand:Samtec

10162582-1134115LF
Brand:Amphenol FCI

10162688-205202CLF
Brand:Amphenol FCI

2842142-7
Brand:TE Connectivity

11826-AGA
Brand:Amphenol / InterCon Systems

5179031-2
Brand:TE Connectivity

5179030-4
Brand:TE Connectivity / AMP

2357787-3
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






