Manufacturer No:2357739-3
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 16G05FHREC22OP4H emboss w/ cap
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 220 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 5 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 950 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
HOT
10164228-1001A1RLF
Brand:Amphenol FCI

B3291B7L1112A0E100
Brand:Amphenol Aorora

QMS-052-06.75-L-D-A
Brand:Samtec

10162581-3134111LF
Brand:Amphenol FCI

3-1827233-6
Brand:TE Connectivity

10162582-1134125LF
Brand:Amphenol FCI

B3291B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

5177986-8
Brand:TE Connectivity

10162688-205202CLF
Brand:Amphenol FCI

SEAF8-40-05.0S08-3
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






