Manufacturer No:3-1827233-6
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 44O POS PLUG BRIDGED
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 440 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 5 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 50 VAC |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Series: | 1827233 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 18 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.352740 oz |
HOT
10164227-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

LSS-110-01-F-DV-A-TR
Brand:Samtec

2842142-4
Brand:TE Connectivity

BM56G-10DP-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

53625-0274
Brand:Molex

QSH-030-01-F-D-A-K-TR
Brand:Samtec

ADM6-60-01.5-S-4-2-A-TR
Brand:Samtec

ADM6-20-01.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec

10162582-1134115LF
Brand:Amphenol FCI

BM57B0.6-10DP/2-0.3V(51)
Brand:Hirose Connector
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






