Manufacturer No:BC54-16PAS-QX
Manufacturer:Nexperia
Type:BJTs - Bipolar Transistors
Description:Bipolar Transistors - BJT BC54-16PAS-Q/SOT1061/HUSON3
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Nexperia |
| Product Category: | Bipolar Transistors - BJT |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | DFN-2020D-3 |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Configuration: | Single |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 45 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 5 V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 500 mV |
| Maximum DC Collector Current: | 2 A |
| Pd - Power Dissipation: | 1.65 W |
| Gain Bandwidth Product fT: | 180 MHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Nexperia |
| Continuous Collector Current: | 1 A |
| DC Collector/Base Gain hfe Min: | 100 |
| DC Current Gain hFE Max: | 250 |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Transistors |
| Technology: | Si |
| Part # Aliases: | 934666118115 |
HOTIKQ120N65EH7XKSA1
Brand:Infineon Technologies
NVH4L040N120M3S
Brand:onsemi

SIHB080N60E-GE3
Brand:Vishay Semiconductors
FF600R12KE7EHPSA1
Brand:Infineon Technologies

IQDH29NE2LM5CGATMA1
Brand:Infineon Technologies
BC54-10PAS-QX
Brand:Nexperia
QPD1425L
Brand:Qorvo

SQ4401CEY-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors

IPDQ60R020CFD7XTMA1
Brand:Infineon Technologies
IMYH200R012M1HXKSA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






