Manufacturer No:B57863S0502F040
Manufacturer:TDK
Type:NTC Thermistors
Description:Thermistors - NTC 5k 3988
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK |
| Product Category: | Thermistors - NTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | B57863S |
| B Parameter: | 3988 K |
| Resistance: | 5 kOhms |
| Power Rating: | 60 mW |
| Tolerance: | 5 % |
| Mounting Style: | Off-Board |
| Termination Style: | Wire Lead |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 155 C |
| Package / Case: | - |
| Diameter: | 2.41 mm |
| Length: | 50 mm |
| Width: | 2.41 mm |
| Height: | 6.5 mm |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | EPCOS / TDK |
| Lead Diameter: | 0.25 mm |
| Product Type: | NTC Thermistors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Thermistors |
| Type: | NTC |
| Part # Aliases: | B57863S502F40 |
| Unit Weight: | 0.005218 oz |
HOT
NKA202C2R2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

NTHS0805N02N5001JE
Brand:Vishay / Dale

NTCLE428E3103F524A
Brand:Vishay / BC Components

NCP03XM222E05RL
Brand:Murata Electronics

11029702-00
Brand:Measurement Specialties

NTCG103JX103DT1S
Brand:TDK

NTHS1206N01N1003KE
Brand:Vishay / Dale
NTCS0805E3103HHT
Brand:Vishay / BC Components

NTCS0603E3502GLT
Brand:Vishay / BC Components

NTHS0603N01N5002FE
Brand:Vishay / Dale
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






