Manufacturer No:47553-0001
Manufacturer:Molex
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors ASSY FOR PUSH-PUSH 6 USH 6 PINS SIM CONN
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | SIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Orientation: | Horizontal |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 47553 |
| other: | 1200 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 50 VDC |
| Part # Aliases: | 0475530001 |
| Unit Weight: | 0.056438 oz |
HOT
SIM2070-6-1-30-00-A
Brand:GCT

5535653-1
Brand:TE Connectivity

440360-2
Brand:TE Connectivity

SIM8060-6-0-14-00-A
Brand:GCT
104239-1430
Brand:Molex

DM3AT-SF-PEJM5(40)
Brand:Hirose Connector

101019966912A
Brand:Amphenol Commercial Products

6-2355644-4
Brand:TE Connectivity

MEM2052-00-195-00-A
Brand:GCT

104031-0811
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






