Manufacturer No:103P006BB100
Manufacturer:Amphenol
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors MICRO BTB PLUG
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Plugs |
| Number of Positions: | 6 Position |
| Pitch: | 0.35 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Straight |
| Stack Height: | 0.6 mm |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 30 VAC 30 VDC |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Amphenol Aorora |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 75000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
HOT
SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
Brand:Samtec

BM56G-10DP-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

2357739-3
Brand:TE Connectivity

10162582-1134151LF
Brand:Amphenol FCI

QSH-030-01-F-D-A-K-TR
Brand:Samtec

B3241B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

SEAF-20-05.0-S-08-2-A-K-TR
Brand:Samtec

10160920-1240100LF
Brand:Amphenol FCI

2357798-3
Brand:TE Connectivity

ST4-50-1.00-L-D-P-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






