Manufacturer No:CDS-4028-16
Manufacturer:CUI Devices
Type:Speakers & Transducers
Description:Speakers & Transducers 40 X 28.3 mm Rectangular Frame 2 W 16 Ohm Neodymium Magnet Cloth Cone Speaker
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | Speakers & Transducers |
| RoHS: | Details |
| Product: | Speakers |
| Type: | Electromagnetic |
| Mounting Style: | Frame Mount |
| Frequency: | 450 Hz |
| Sound Pressure Level: | 86 dBA |
| Impedance: | 16 Ohms |
| Power Rating: | 2 W |
| Shape: | Oval |
| Termination Style: | Solder Eyelet |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Length: | 40 mm |
| Width: | 28.3 mm |
| Depth: | 12 mm |
| Magnet Material: | Neodymium Iron Boron (NdFeB) |
| Cone Material: | Cloth |
| Brand: | CUI Devices |
| Dimensions: | 40 mm x 28.3 mm x 12 mm |
| Frequency Response: | 20 kHz |
| Height: | 12 mm |
| Packaging: | Box |
| Product Type: | Speakers & Transducers |
| Self Resonant Frequency: | 450 Hz |
| other: | 40 |
| Subcategory: | Audio Devices |
HOT
CMS-151103-18S-X8
Brand:CUI Devices

CPT-5828-108L170
Brand:CUI Devices

CDS-4028-16
Brand:CUI Devices

ICS-40800
Brand:TDK InvenSense

SMUR-1040K-TT
Brand:PUI Audio

CMR-4015-44-SP
Brand:CUI Devices

PKMCS0909E4000-R1
Brand:Murata Electronics

CMM-2718AB-38164W-TR
Brand:CUI Devices
SMS-2030MS
Brand:PUI Audio

CES-231210-18PM
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






