Manufacturer No:IKQB200N75CP2AKSA1
Manufacturer:Infineon
Type:IGBT Transistors
Description:IGBT Transistors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | IGBT Transistors |
| RoHS: | Details |
| Technology: | Si |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Configuration: | Single |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 750 V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 1.65 V |
| Maximum Gate Emitter Voltage: | 20 V |
| Continuous Collector Current at 25 C: | 200 A |
| Pd - Power Dissipation: | 937 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Series: | IKQBXN75CP2 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Continuous Collector Current Ic Max: | 200 A |
| Gate-Emitter Leakage Current: | 100 nA |
| Product Type: | IGBT Transistors |
| other: | 240 |
| Subcategory: | IGBTs |
| Part # Aliases: | IKQB200N75CP2 SP005425420 |
HOTSQJQ184E-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors

PMDXB290UNEZ
Brand:Nexperia
GAN7R0-150LBEZ
Brand:Nexperia

PSMNR82-30YLEX
Brand:Nexperia
GAN190-650EBEZ
Brand:Nexperia

IPQC60R040S7AXTMA1
Brand:Infineon Technologies

IGQ120N120S7XKSA1
Brand:Infineon Technologies

PSMN013-60HSX
Brand:Nexperia
SISHA06DN-T1-GE3
Brand:Vishay Semiconductors

SH68N65DM6AG
Brand:STMicroelectronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






