Manufacturer No:HVZ0E506NF
Manufacturer:KEMET
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 2.5V 50F 30% LS=7.5mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KEMET |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | HVZ |
| Product: | Supercapacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 50 F |
| Voltage Rating DC: | 2.5 VDC |
| Tolerance: | 30 % |
| ESR: | 50 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 40 mm |
| Height: | 42 mm |
| Diameter: | 18 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KEMET |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
| Unit Weight: | 0.493835 oz |
HOT
DSM504Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

SCCV40E506SRB
Brand:KYOCERA AVX

MAL222551006E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL223051015E3
Brand:Vishay / BC Components

HVZ0E506NF
Brand:KEMET

SCCS25E705PRB
Brand:KYOCERA AVX

BMOD0002 P005 B02
Brand:Maxwell Technologies

BMOD0058 E016 C02
Brand:Maxwell Technologies

MAL222551002E3
Brand:Vishay / BC Components

LP12352R7206
Brand:TAIYO YUDEN
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






