Manufacturer No:SCCV40E506SRB
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 3V 50F 18X40mm Radial
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | SCC-E |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 50 F |
| Voltage Rating DC: | 3 VDC |
| Tolerance: | - 10 % + 30 % |
| ESR: | 18 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 40 mm |
| Diameter: | 18 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Lead Diameter: | 0.8 mm |
| Lead Spacing: | 8 mm |
| Leakage Current: | 75 uA |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 150 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
| Unit Weight: | 0.498207 oz |
HOT
MAL223551014E3
Brand:Vishay / BC Components

FYH0H473ZF
Brand:KEMET

FS0H105ZF
Brand:KEMET

DSM186Q018W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

SCCY68B407SSBLE
Brand:KYOCERA AVX

MAL223051006E3
Brand:Vishay / BC Components

HVZ0E506NF
Brand:KEMET

BMOD0058 E016 C02
Brand:Maxwell Technologies

DSM155Q030W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

DSM105Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






