Manufacturer No:QT50R-EU-RHQ
Manufacturer:Banner Engineering
Type:Distance Sensor Modules
Description:Distance Sensor Modules R-Gage Series Radar Sensor; Retroreflective; Outputs: Bipolar: 1 NPN; 1 PNP; Supply Voltage: 12-30 V dc; Range: 0-12 m; 5-pin M12 Integral QD
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Banner Engineering |
| Product Category: | Distance Sensor Modules |
| Type: | Radar Sensor |
| Sensing Distance: | 12 m |
| Operating Supply Voltage: | 12 VDC to 30 VDC |
| Operating Supply Current: | 100 mA |
| Interface Type: | 5-Wire |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Features: | Double Reflection Immunity Technology Easy Setup and Configuration of Range Sensitivity and Output with Simple DIP Switches FMCW Radar Detects Moving and Stationary Objects Ignores Objects in Background Beyond the Retroreflective Target Sensing Field is Configured Via Remote TEACH Sensor Operates in ISM Telecommunication Band Sensing Functions are Unaffected by Environmental Changes |
| Mounting Style: | Screw |
| IP Rating: | IP67 |
| Dimensions: | 74.1 mm x 46.1 mm x 66 mm |
| Brand: | Banner Engineering |
| Description/Function: | Radar-Based Retroreflective Sensors for Detection of Moving and Stationary Targets |
| Frequency: | 24.05 GHz to 24.25 GHz |
| Product Type: | Distance Sensor Modules |
| Series: | QT50R |
| other: | 1 |
| Part # Aliases: | 54276 |
HOTSX5-M70
Brand:Banner Engineering

RIOT-002A
Brand:Nisshinbo

TF03-100 CAN
Brand:Benewake

XM124
Brand:Acconeer
QT50UVR3WQ
Brand:Banner Engineering

2908661
Brand:Phoenix Contact

114992871
Brand:Seeed Studio

BAS6C-X00
Brand:Honeywell

LW20/C
Brand:LightWare LiDAR

TF03-180 CAN
Brand:Benewake
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






