Manufacturer No:TMR1201H4B012D10,03000
Manufacturer:TE Connectivity
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays TMR 120 Power Relay 1 Coil 2400mW48Oh
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | Industrial Relay |
| Coil Voltage: | 12 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Current Rating: | 120 A |
| Contact Termination: | Solder Pin |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Switching Voltage: | 24 VDC |
| Coil Type: | Latching |
| Coil Resistance: | 48 Ohms |
| Contact Material: | Silver Alloy (Ag) |
| Length: | 47 mm |
| Width: | 47 mm |
| Height: | 20.8 mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Rating: | 120 A |
| Power Consumption: | 2.4 W |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 16 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | 2071540-1 |
HOT
30-311-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

G3VM-401DY2
Brand:Omron Electronics

K8AK-TH11S24VAC/DC
Brand:Omron Automation and Safety
G2RV-ST700 DC12
Brand:Omron Automation and Safety
G2RV-ST501 DC24
Brand:Omron Automation and Safety

1416010-1
Brand:TE Connectivity / Raychem
ECP350BHBADA
Brand:TE Connectivity

RGC1A60CM42GEN
Brand:Carlo Gavazzi

G3VM-601DY2
Brand:Omron Electronics

G3VM-201WR(TR05)
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






