Manufacturer No:G7EB-1AP1-E DC12
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays 120A 800VAC High Power PCB Relay 12V Special Terminal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | 1 Pole |
| Coil Voltage: | 12 V |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Termination: | Solder Lug |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Switching Voltage: | 800 VAC 60 VDC |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Resistance: | 51 Ohms |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Series: | G7EB-E |
| Length: | 50.5 mm |
| Width: | 37 mm |
| Height: | 40.5 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Maximum Switching Current: | 100 A |
| Power Consumption: | 2.8 W |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 60 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G7EB1AP1EDC12BYOMZ |
HOT
B88269X6360C011
Brand:EPCOS / TDK
G2RV-ST500 AC/DC24
Brand:Omron Automation and Safety

DCNLEV50-CASN
Brand:Littelfuse

1-1462051-2
Brand:TE Connectivity / P&B

DCNLEV100-BN
Brand:Littelfuse

AHER3192
Brand:Panasonic Industrial Devices

29-211-12
Brand:TE Connectivity / Kissling

2576140000
Brand:Weidmuller

G3RV-ST500-D DC24
Brand:Omron Automation and Safety

G2RG-2A-X DC12
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






