Manufacturer No:G-Link-200-8G
Manufacturer:Parker LORD
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers G-LINK-200-8G Wireless ruggedized high-speed triaxial accelerometer node user adjustable for +/- 2g +/-4g or +/-8g (standard) measurement range. Operates on 2.4 GHz IEEE 802.15.4 radio. NOT CERTIFIED FOR USE IN THE UK EU JAPAN OR SINGAPORE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Parker LORD |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 3-axis |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| Acceleration: | 8 g |
| Sensitivity: | - |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | 20 bit |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 800 mV |
| Operating Supply Current: | 45 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Package / Case: | 46.6 mm x 43 mm x 44 mm |
| Brand: | LORD Microstrain |
| Product Type: | Accelerometers |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | MicroStrain |
| Part # Aliases: | 6305-6000 |
HOT
LSM6DS3TR-C
Brand:STMicroelectronics

66102APZ1
Brand:Amphenol PCB Piezotronics
A19351PUBATN-F-A
Brand:Allegro MicroSystems

PCC420VP-10-R6
Brand:Amphenol Wilcoxon

3DM-CV7-AHRS
Brand:LORD Microstrain

TARS-HCASS
Brand:Honeywell

ASM330LHBTR
Brand:STMicroelectronics

MTI-100-2A8G4
Brand:Movella / Xsens

KXTJ3-1057
Brand:Kionix

A33003LLUBTR-DD
Brand:Allegro MicroSystems
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






