Manufacturer No:2536030320001
Manufacturer:Wurth Elektronik
Type:IMUs - Inertial Measurement Units
Description:IMUs - Inertial Measurement Units WSEN-ISDS IMU 6-axis (Inertial measurement unit) +/-16g +/-2000 dps-40 +/- 85C
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Product Category: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Sensor Type: | 6-axis |
| Interface Type: | I2C SPI |
| Output Type: | Digital |
| Acceleration: | 2 g 4 g 8 g 16 g |
| Resolution: | 16 bit |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Supply Voltage - Min: | 1.71 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| Series: | WSEN-ISDS |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Sensors |
HOT
LSM6DSO32XTR
Brand:STMicroelectronics

BNO085
Brand:CEVA

SCL3400-D01-PCB
Brand:Murata Electronics

731A/P31
Brand:Amphenol Wilcoxon

ADIS16203CCCZ
Brand:Analog Devices

ADXL343BCCZ
Brand:Analog Devices

RTY180LVNAX
Brand:Honeywell

LSM6DSO16ISTR
Brand:STMicroelectronics

3DM-GX5-IMU
Brand:LORD Microstrain

66212APZ1
Brand:Amphenol PCB Piezotronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






