Manufacturer No:ADIS16507-1BMLZ
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:IMUs - Inertial Measurement Units
Description:IMUs - Inertial Measurement Units 6 DOF Prec IMU 40g (125 DPS DNR)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | BGA-100 |
| Sensor Type: | 6-axis |
| Interface Type: | SPI |
| Output Type: | Digital |
| Acceleration: | 40 g |
| Resolution: | 32 bit |
| Sensitivity: | 10485760 LSB/deg/s |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Operating Supply Current: | 44 mA |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Analog Devices |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.045856 oz |
HOT
ADIS16500AMLZ
Brand:Analog Devices

A33003LLUATR-125
Brand:Allegro MicroSystems

MC3419
Brand:MEMSIC

MTi-2-5A-T
Brand:Movella / Xsens

AIS328DQTR
Brand:STMicroelectronics
A19351PUBATN-F-A
Brand:Allegro MicroSystems

OpenIMU300ZI
Brand:ACEINNA

66103PPZ1
Brand:Amphenol PCB Piezotronics

204749-0013
Brand:Molex

20011588-00
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






