Manufacturer No:BB-485USBTB-2W-A
Manufacturer:Advantech
Type:Interface Modules
Description:Interface Modules High Retention USB to TB RS-485 Converter
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Advantech |
| Product Category: | Interface Modules |
| Product: | Converters |
| Type: | USB to RS-485 |
| Number of Channels / Ports: | 1 Port |
| Maximum Data Rate: | 12 Mb/s |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Brand: | Advantech |
| Dimensions: | 6.5 cm x 3.2 cm x 1.6 cm |
| Interface Type: | RS-485 USB |
| Product Type: | Interface Modules |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Solutions |
| Supply Voltage - Max: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 5 V |
| Unit Weight: | 3.492122 oz |
HOT
BB-UH401
Brand:Advantech

BB-485LDRC9
Brand:Advantech
DS9481R-3C7+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

EMUC-B202-W2
Brand:Innodisk

BB-UHR207
Brand:Advantech

PCA-6108E-0C2E
Brand:Advantech

90655-0-L0
Brand:ISI

ES-R-2101C-M
Brand:Connective Peripherals

DB9-USB-F
Brand:FTDI
R45C-B22-SQ
Brand:Banner Engineering
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






