Manufacturer No:76866-1015
Manufacturer:Molex
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors iPassPls HD Cage&Rec 1x2 0.76Au Sn 12G
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | I/O Connectors |
| Gender: | Female |
| Number of Positions: | 72 Position |
| Pitch: | 0.75 mm |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Series: | 76866 |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Molex |
| Color: | Black |
| Current Rating: | 750 mA |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 30 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Unit Weight: | 0.495000 oz |
HOT
2342934-3
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

UE36B1620006A3A
Brand:Amphenol Commercial Products

78728-0002
Brand:Molex

ST40X-36S-CV(30)
Brand:Hirose Connector

PSAS4M2130021TR
Brand:Amphenol FCI
203372-1347
Brand:Molex

87713-1006
Brand:Molex

UE78-B1126-00321
Brand:Amphenol Commercial Products

170382-0003
Brand:Molex

177734-5
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






