Manufacturer No:51238-1211
Manufacturer:Molex
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors CompactRobotConn Rec Socket HsgAssy 12Ckt
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Accessories |
| Gender: | Female |
| Number of Positions: | 12 Position |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Contact Plating: | - |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Series: | 51238 |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Molex |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Stainless Steel |
| Current Rating: | 4 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyester |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 280 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Tradename: | CRC |
| Part # Aliases: | 0512381211 |
| Unit Weight: | 0.097949 oz |
HOT
UE62A10113000T
Brand:Amphenol Commercial Products
PSAS5F3130101TR
Brand:Amphenol FCI

2325864-2
Brand:TE Connectivity

76866-1015
Brand:Molex

SAT3M2132072TR
Brand:Amphenol Commercial Products

E81M0-002-01-LT
Brand:Pulse Electronics

1888971-3
Brand:TE Connectivity

UE36-B16200-06A4A
Brand:Amphenol Commercial Products

2366031-1
Brand:TE Connectivity

172473-5002
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






