Manufacturer No:5177983-2
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 60P 5mm RECEPTACLE STACK HEIGHT 5-8mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 5 mm to 8 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 100 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Series: | 1 mm Free Height |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 16 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.057602 oz |
HOT
10164227-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

ADM6-30-01.5-S-4-2-A-TR
Brand:Samtec

1377305
Brand:Phoenix Contact

10162581-3134151LF
Brand:Amphenol FCI

B3291B7L1112A0E100
Brand:Amphenol Aorora

QTH-090-04-L-D-A
Brand:Samtec

2842142-7
Brand:TE Connectivity

ST4-50-1.00-L-D-P-TR
Brand:Samtec

10164228-0501A1RLF
Brand:Amphenol FCI

ADM6-60-01.5-L-4-2-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






