Manufacturer No:RRC2037
Manufacturer:RRC Power Solutions
Type:Battery Packs
Description:Battery Packs
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | RRC Power Solutions |
| Product Category: | Battery Packs |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Rechargeable |
| Number of Batteries: | 1 Battery |
| Output Voltage: | 7.2 V |
| Capacity: | 2.9 Ah |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Termination Style: | Pressure Contacts |
| Length: | 85.39 mm |
| Width: | 41.99 mm |
| Pack Configuration: | 2S1P |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Brand: | RRC Power Solutions |
| Depth / Thickness: | 22.4 mm |
| Product Type: | Battery Packs |
| other: | 40 |
| Subcategory: | Battery |
HOT
CR-AGZC22N
Brand:Panasonic Battery

SR721
Brand:Murata Electronics

CR-AGE2N
Brand:Panasonic Battery

CR2032
Brand:Duracell

ML-2020/V1AN
Brand:Panasonic Battery

SR43
Brand:Murata Electronics

CR2477X
Brand:Murata Electronics

BR2330A/GAN
Brand:Panasonic Battery

BR-2032/HEN
Brand:Panasonic Battery

ML-2020/H1CN
Brand:Panasonic Battery
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






