Manufacturer No:739W-X2/45
Manufacturer:Qualtek
Type:AC Power Plugs & Receptacles
Description:AC Power Plugs & Receptacles TAMPER RESIST AC RECEPT 15A
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Qualtek |
| Product Category: | AC Power Plugs & Receptacles |
| RoHS: | Details |
| Product: | AC Receptacles |
| Current Rating: | 15 A |
| Voltage Rating: | 125 V |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Style: | Panel - Snap In |
| Color: | Black |
| NEMA Rating: | 5-15 |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Series: | 739W |
| Packaging: | Bulk |
| Accessory Type: | Tamper Resistant |
| Brand: | Qualtek |
| Compliance: | UL; cUL |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Nickel |
| Flammability Rating: | UL 94 V-2 |
| Housing Material: | Nylon |
| Maximum Operating Temperature: | + 75 C |
| Minimum Operating Temperature: | -10 C |
| Product Type: | AC Power Plugs & Receptacles |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Termination Style: | IDC |
| Wire Gauge: | 14 AWG |
| Unit Weight: | 1.504011 oz |
HOT
1301410063
Brand:Molex

1301470175
Brand:Molex

1419639
Brand:Phoenix Contact

ZE05H-2P-2H
Brand:Hirose Connector

5601283
Brand:Phoenix Contact

1419640
Brand:Phoenix Contact

1301470027
Brand:Molex

1301470030
Brand:Molex

1301490038
Brand:Molex

HPT-CAPSM
Brand:Amphenol Audio
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






