Manufacturer No:BC54-10PAS-QX
Manufacturer:Nexperia
Type:BJTs - Bipolar Transistors
Description:Bipolar Transistors - BJT BC54-10PAS-Q/SOT1061/HUSON3
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Nexperia |
| Product Category: | Bipolar Transistors - BJT |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | DFN-2020D-3 |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Configuration: | Single |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 45 V |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 45 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 5 V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 500 mV |
| Maximum DC Collector Current: | 2 A |
| Pd - Power Dissipation: | 1.65 W |
| Gain Bandwidth Product fT: | 180 MHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Nexperia |
| Continuous Collector Current: | 1 A |
| DC Collector/Base Gain hfe Min: | 63 |
| DC Current Gain hFE Max: | 160 |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Transistors |
| Technology: | Si |
| Part # Aliases: | 934666117115 |
HOT
PSMN4R5-80YSFX
Brand:Nexperia
GAN140-650EBEZ
Brand:Nexperia
GAN190-650EBEZ
Brand:Nexperia
SISHA18ADN-T1-GE3
Brand:Vishay Semiconductors

SI2392BDS-T1-GE3
Brand:Vishay / Siliconix

NTHL070N120M3S
Brand:onsemi

2SA1941-O(Q)
Brand:Toshiba

IQE030N06NM5SCATMA1
Brand:Infineon Technologies

NTH4L040N120M3S
Brand:onsemi

SQJ186ELP-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






