Manufacturer No:MRF300AN
Manufacturer:NXP
Type:RF MOSFET Transistors
Description:RF MOSFET Transistors RF Power LDMOS Transistor 300 W CW over 1.8-250 MHz 50 V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | RF MOSFET Transistors |
| RoHS: | Details |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Technology: | Si |
| Id - Continuous Drain Current: | 30 A |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 133 V |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | - |
| Operating Frequency: | 1.8 MHz to 250 MHz |
| Gain: | 28.1 dB |
| Output Power: | 300 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Product Type: | RF MOSFET Transistors |
| Series: | MRF300AN |
| other: | 30 |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Transistor Type: | LDMOS FET |
| Type: | RF Power MOSFET |
| Part # Aliases: | 935369813174 |
| Unit Weight: | 0.259548 oz |
HOT
MRF134
Brand:MACOM

QPD2120D
Brand:Qorvo

CGH40035F
Brand:Wolfspeed

QPD0060
Brand:Qorvo

CGHV96100F2
Brand:Wolfspeed

QPD1016L
Brand:Qorvo

QPD0030
Brand:Qorvo
MRFE6S9060NR1
Brand:NXP Semiconductors

MRFX1K80HR5
Brand:NXP Semiconductors

QPD1009
Brand:Qorvo
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






