Manufacturer No:TGF2977-SM
Manufacturer:Qorvo
Type:RF JFET Transistors
Description:RF JFET Transistors 8-12GHz 5W GaN PAE 50% Gain 13dB
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Qorvo |
| Product Category: | RF JFET Transistors |
| RoHS: | Details |
| Transistor Type: | HEMT |
| Technology: | GaN-on-SiC |
| Operating Frequency: | DC to 12 GHz |
| Gain: | 13 dB |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 32 V |
| Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage: | - 2.7 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 326 mA |
| Output Power: | 6 W |
| Maximum Operating Temperature: | + 225 C |
| Pd - Power Dissipation: | 8.4 W |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | QFN-16 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Qorvo |
| Configuration: | Single |
| Development Kit: | TGF2977-SMEVB1 |
| Height: | 0.203 mm |
| Length: | 3 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Product Type: | RF JFET Transistors |
| Series: | TGF2977 |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Transistors |
| Type: | GaN SiC HEMT |
| Width: | 3 mm |
| Part # Aliases: | 1127257 |
| Unit Weight: | 0.002014 oz |
HOTQPD2018D
Brand:Qorvo
AFT09MS031NR1
Brand:NXP Semiconductors
QPD0020
Brand:Qorvo

T2G6001528-Q3
Brand:Qorvo

MMRF5014HR5
Brand:NXP Semiconductors

QPD1029L
Brand:Qorvo

A3G26D055NT4
Brand:NXP Semiconductors
BFU630F,115
Brand:NXP Semiconductors

CGH40006S
Brand:Wolfspeed

MWT-PH7F
Brand:MicroWave Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






