Manufacturer No:BCAP0450 P270 S18
Manufacturer:Maxwell Technologies
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 2.7V 450F SNAP-IN
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Maxwell Technologies |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | BCAP |
| Product: | Ultracapacitors |
| Termination Style: | Snap In |
| Capacitance: | 450 F |
| Voltage Rating DC: | 2.7 VDC |
| Tolerance: | 0 % + 20 % |
| ESR: | 2.8 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 63.5 mm |
| Height: | 63.5 mm |
| Diameter: | 35 mm |
| Life: | 1500 Hour 500000 Cycle |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Maxwell Technologies |
| Leakage Current: | 500 uA |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 110 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
HOT
DSM154Q030W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

DSM155Q030W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

MAL223051003E3
Brand:Vishay / BC Components

TV1020-3R0605-R
Brand:PowerStor / Eaton

SCMQ14D474PRBB0
Brand:KYOCERA AVX

MAL223051007E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL223051006E3
Brand:Vishay / BC Components

DSM335Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

MAL223051001E3
Brand:Vishay / BC Components

DSM254Q018W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






