Manufacturer No:29-011-12
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Industrial Relays
Description:Industrial Relays
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Industrial Relays |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Product: | Power Relays |
| Type: | Standard |
| Contact Termination: | Screw |
| Relay Contact Form: | 1 Form X (SPST) |
| Contact Current Rating: | 75 A |
| Coil Termination: | Screw |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Voltage: | 24 VDC to 28 VDC |
| Coil Resistance: | 76 Ohms |
| Coil Current: | 368.4 mA |
| Switching Voltage: | - |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide (AgSnO2) |
| IP Rating: | IP67 IP6K9K |
| Brand: | TE Connectivity / Kissling |
| Product Type: | Industrial Relays |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | K1060227 |
HOT
G5PZ-1A-X DC12
Brand:Omron Electronics

RGC1A60CM42GEN
Brand:Carlo Gavazzi

G7EB-1AP1-E DC24
Brand:Omron Electronics
IMB03ITS
Brand:TE Connectivity / Axicom

1-2071567-2
Brand:TE Connectivity

ECK150AAAPA
Brand:TE Connectivity
G2RV-ST700-AP DC24
Brand:Omron Automation and Safety

G2RG-2A-X DC12
Brand:Omron Electronics

ECK150HAAPA
Brand:TE Connectivity

G7EB-1A-E DC24
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






