Manufacturer No:BFU730LXZ
Manufacturer:NXP
Type:RF Bipolar Transistors
Description:RF Bipolar Transistors SiGe:C MMIC Transistor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | RF Bipolar Transistors |
| RoHS: | Details |
| Series: | BFU730LX |
| Transistor Type: | Bipolar Wideband |
| Technology: | SiGe |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Operating Frequency: | 53 GHz |
| DC Collector/Base Gain hfe Min: | 205 |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 10 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 1.3 V |
| Continuous Collector Current: | 5 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOT-883C-3 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Maximum DC Collector Current: | 30 mA |
| Output Power: | 11.7 dBm |
| Pd - Power Dissipation: | 160 mW |
| Product Type: | RF Bipolar Transistors |
| other: | 10000 |
| Subcategory: | Transistors |
| Part # Aliases: | 934066878225 |
| Unit Weight: | 0.000022 oz |
HOT
TGF2023-2-10
Brand:Qorvo

BFU550AR
Brand:NXP Semiconductors

TGF3015-SM
Brand:Qorvo

MRF448
Brand:MACOM

CG2H40025F
Brand:Wolfspeed

CG2H40010F
Brand:Wolfspeed

MRFE6VS25GNR1
Brand:NXP Semiconductors
DU2820S
Brand:MACOM

2SK3476(TE12L,Q)
Brand:Toshiba
MRF157
Brand:MACOM
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






