Manufacturer No:215510-6031
Manufacturer:Molex
Type:Power to the Board
Description:Power to the Board PowerWize BMI 6.00mm 2-circuit Screw Mount Right-Angle Header in Tray
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Power to the Board |
| RoHS: | Details |
| Product Type: | Power to the Board |
| Current Rating: | 110 A |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Number of Positions: | 2 Position |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Screw |
| Pitch: | 17 mm |
| Series: | 215510 |
| Packaging: | Tray |
| Tradename: | PowerWize BMI |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Silver |
| Housing Color: | Black |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Product: | PCB Headers |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | 2155106031 02155106031 |
HOT09930008261
Brand:HARTING

6HPSND1-HG
Brand:TE Connectivity / Corcom

2394060-2
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH
1273603
Brand:Phoenix Contact

09149061001
Brand:HARTING

09330102778
Brand:HARTING

09930007263
Brand:HARTING

2394070-2
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH

215510-3241
Brand:Molex

2-2399611-1
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






