Manufacturer No:AD5270BRMZ-100-RL7
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Digital Potentiometer ICs
Description:Digital Potentiometer ICs 1024tap 5v 50tp 1% R-tol MSOP SPI I.C.
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD5270 |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 5 PPM / C |
| Tolerance: | 1 % |
| Number of POTs: | Single |
| Taps per POT: | 1024 |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Digital Interface: | SPI |
| Operating Supply Voltage: | 6 V |
| Operating Supply Current: | 300 nA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | MSOP-10 |
| Taper: | Linear |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD5270SDZ |
| Height: | 0.85 mm |
| Length: | 3 mm |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Type: | Single Dual |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Width: | 3 mm |
| Unit Weight: | 0.005051 oz |
HOT
PSM60-081A-103B2
Brand:Bourns

534B1101JL
Brand:Vishay / Spectrol

AD5245BRJZ10-R2
Brand:Analog Devices

P11H1F0GHFY00103MA
Brand:Vishay

3266W-1-502LF
Brand:Bourns

MCP4551T-502E/MS
Brand:Microchip Technology

PTL20-15O0-104B1
Brand:Bourns

PRM162-K420S-104A2
Brand:Bourns

534B1501JL
Brand:Vishay / Spectrol

AD8403ARZ10-REEL
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






