Manufacturer No:AD5242BRZ100
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Digital Potentiometer ICs
Description:Digital Potentiometer ICs Dual 8-Bit I2C RDAC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD5242 |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 30 PPM / C |
| Tolerance: | 30 % |
| Number of POTs: | Dual |
| Taps per POT: | 256 |
| Wiper Memory: | Volatile |
| Digital Interface: | I2C |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 100 nA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Taper: | Linear |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD5242EBZ |
| Height: | 1.5 mm |
| Length: | 10 mm |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| other: | 48 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Type: | Single Dual |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Width: | 4 mm |
| Unit Weight: | 0.023492 oz |
HOT
53AAA-C28-E13L
Brand:Bourns

534B1501JL
Brand:Vishay / Spectrol

3361S-1-104GLF
Brand:Bourns

PT10MV10-502A2020-PM-S
Brand:Amphenol Piher

MCP4551T-502E/MS
Brand:Microchip Technology

51AAA-B24-A13L
Brand:Bourns

AD8402ARZ1-REEL
Brand:Analog Devices

82A2A-B24-A05/A05L
Brand:Bourns

3299W-1-503LF
Brand:Bourns
PRV6SAABGYB25204JA
Brand:Vishay / Sfernice
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






